Kalendarium

Amerykańscy żołnierze w Orlim Gnieździe, górskiej siedzibie Adolfa Hitlera.

Autor: arcybook, Dodano: 2016-10-14
Historia : 1945 rok
Amerykańscy żołnierze w Orlim Gnieździe, górskiej siedzibie Adolfa Hitlera.


Herbaciarnia na Kehlsteinie (niem. Kehlsteinhaus, ang. Eagle’s Nest – Orle Gniazdo) – prezent urodzinowy NSDAP na 50. urodziny Adolfa Hitlera.
Obiekt został wybudowany jako jedno z założeń kompleksu rezydencji Hitlera, Bormanna, Göringa i ich zaplecza, wznoszonych od 1933 do końca II wojny światowej ze środków tzw. Fundacji Hitlera w rejonie Berchtesgaden.
Miejsce budowy – zachodni skraj grzbietu Kehlstein górującego w prawo nad Berghofem i willowo–schroniskowy styl budynku, wybrał osobiście Bormann. Do obiektu prowadzi specjalnie w tym celu wybudowana, kręta, wąska asfaltowa szosa Kehlsteinstrasse o długości 6,5 kilometra zakończona parkingiem na wysokości 1710 metrów n.p.m. Z parkingu, po przejściu 126 metrów skalnej sztolni, dochodzi się do wykończonej w mosiądzach windy, którą po pokonaniu 124 metrów dojeżdża się na wysokość 1834 metrów n.p.m. bezpośrednio do willi. Cała inwestycja trwała 13 miesięcy i pochłonęła 30 milionów reichsmarek.
Hitler był w herbaciarni nie więcej niż 10 razy, w większości przy okazji wizyt zagranicznych gości, jakie przyjmował w Berghofie. Każdorazowy pobyt nie przekraczał 30 minut, co Hitler tłumaczył złym samopoczuciem na tej wysokości.
W czasie wojny obiekt nie uległ żadnym zniszczeniom i został zdobyty bez jednego wystrzału.Po wojnie do roku 1960, obiekt był używany przez aliantów zachodnich jako placówka telekomunikacyjna, a po tej dacie zwrócony władzom Bawarii. Aktualnie wykorzystywany jest jako restauracja i historyczne centrum informacyjne.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Herbaciarnia_na_Kehlsteinie
Zobacz także