Publicystyka

Jak wyglądały walki gladiatorów? Kto walczył, jak? (1/2)

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-02-12
Historia
Jak wyglądały walki gladiatorów? Kto walczył, jak?


1. Walki gladiatorów w Imperium Rzymskim miały swój szczyt w okresie od I p.n.e. do II n.e.. Pierwsze walki na arenach pojawiły się od III w p.n.e. i trwały aż do IV w n.e. Niestety nie wiadomo z całą pewnością skąd Rzymianie wpadli na taki pomysł, najprawdopodobniej podpatrzyli od Etrusków, albo od ludów zamieszkujących teren Kampanii i Lukanii.

2. Najlepsi gladiatorzy byli podziwiani i traktowani, jak dzisiejsze gwiazdy filmowe. Byli bohaterami ulicy, szczególnie kobiet, ale również możnych, wspominano o nich nawet w pismach.

3. Nie wszyscy gladiatorzy to jeńcy wojenni, niewolnicy czy przestępcy, wielu było ochotnikami, którzy szukali wrażeń, pieniędzy czy sławy. Co ciekawe pod koniec okresu Republiki prawie połowę gladiatorów stanowili ochotnicy.

4. Gladiatorzy szkoli się w specjalnych szkołach. Najlepsze z nich znajdowały się w Kapui i w Pompejach. W sumie szkół było ponad 100.

5. Gladiator przybywający do szkoły składał przysięgę i właściwie zgadzał się na wszystko. Ochotnik podpisywał kontrakt, który określał jaką bronią będzie walczył, ile razy i za jaką kwotę. Szkoła dbała o wszystko, od opieki medycznej po wypłatę rekompensaty rodzinie czy stosowny pogrzeb.
Zobacz także