Kalendarium

Amerykański kulturysta, aktor Stephen Lester Reeves

Autor: arcybook, Dodano: 2016-10-12
Ludzie : 1950 rok
Amerykański kulturysta, aktor Stephen Lester Reeves

Stephen Lester Reeves (ur. 21 stycznia 1926, zm. 1 maja 2000) – amerykański kulturysta i aktor filmowy, pierwszy kulturysta-gwiazdor filmowy. W latach 50. XX w. był najlepszym kulturystą świata, później jednym z najbardziej kasowych aktorów.

Urodził się w Glasgow w stanie Montana jako jedyny syn Goldie i Lestera Dell Reeves. W wieku 10 lat stracił w wypadku ojca i wraz z matką przeniósł się do Oakland. Do 15. roku życia nie zapowiadał się na siłacza. Mniej więcej w tym wieku zetknął się z kulturystyką, która w owym czasie nie była nawet dyscypliną sportu, lecz czymś dziwnym i mało znanym. Kilka lat wytężonej pracy na siłowni pod okiem Eda Yaricka, przerwanych okresem służby wojskowej (1944-1946) w 25 DP na Filipinach i w Japonii, sprawiło, że w 1947 roku, w wieku 21 lat jako nikomu nieznany zawodnik zdobył tytuł Mr. America, pokonując wielu innych utytułowanych mistrzów. Był najmłodszym w historii zdobywcą tego tytułu. Swoją supremację potwierdził zdobywając tytuły najlepszego kulturysty na świecie w roku 1950. To co do dzisiaj wyróżnia go spośród kulturystów, zwłaszcza w porównaniu z obecnymi mistrzami, to nie olbrzymia masa mięśniowa, ale przy stosunkowo drobnych kościach, niemal idealne proporcje („talia osy, barki tura” - jak w 1970 roku pisał o nim prekursor kulturystyki w Polsce red. Stanisław Zakrzewski). Posiadał oprócz tego dobrą aparycję, a przede wszystkim inteligencję. Jego podstawowe wymiary antropometryczne z tego okresu były następujące: wzrost - 187 cm, waga - 98 kg, obwód bicepsa - 48 cm, obwód uda - 67 cm, obwód klatki piersiowej - 135 cm. Jeszcze w latach 80. XX wieku niektórzy fachowcy twierdzili, że dzięki swym walorom, nawet dziś na wielu konkursach rangi światowej nie byłby bez szans. W 1989 roku, w plebiscycie na najlepszego kulturystę wszech czasów ogłoszonym przez branżowy miesięcznik Muscle and Fitness zajął drugie za Arnoldem Schwarzeneggerem miejsce[4]. Autor książki Building the Classical Physigue –The Natural Way w której zawarł swoją wykładnię treningu i diety kulturystycznej. Jego osobę jako championa kulturystyki rozpropagował w Polsce na początku lat 60. Stanisław Zakrzewski w Sporcie dla wszystkich.

Steve Reeves chociaż był Amerykaninem karierę filmową zrobił we Włoszech, zdarzało mu się jednak grywać również w filmach amerykańskich. W 1948 roku podpisał kontrakt z amerykańską wytwórnia filmową Paramount i został przez Cecila DeMille obsadzony w głównej roli filmu Samson i Dalila. Jednak po kilku miesiącach zdjęć producent oznajmił mu, że rola wymaga doświadczonego aktora, ponieważ ryzyko finansowe jest zbyt duże. W 1957 jego zdjęcie na okładce jednego z branżowych magazynów kulturystycznych trafiło na biurko włoskiego reżysera Pietro Francisci, który poszukiwał odtwórcy głównej roli do filmu Herkules. Jak pisze dzisiaj fachowa prasa, był to jeden z pierwszych wypadków w historii kina, kiedy o przyznaniu głównej roli zadecydowały wyłącznie warunki fizyczne aktora, a nie klasyczny casting. Pojawiał się głównie w filmach o tematyce antycznej, które według ich twórców najlepiej eksponowały fizyczne walory aktora. Do jego największych osiągnięć filmowych zaliczyć należy film Herkules z 1958 roku, który był w Europie wyświetlany równocześnie w 600 kinach i w prestiżowym tygodniku filmowym Cinemonde przyniósł aktorowi tytuł „Apolla XX wieku”.

W 1959 roku był najlepiej zarabiającym aktorem na świecie, wyprzedzając takie ówczesne sławy John Wayne i Rock Hudson. Był w kinie lat 60. tym, kim w latach 80. był Arnold Schwarzenegger (który zresztą miał go za swojego idola).
Jako aktor, dzięki filmom z jego udziałem wyświetlanym w polskich kinach (np. Ostatnie dni Pompei) lub polskiej telewizji był znany również polskim telewidzom. W fachowej literaturze, można napotkać opinię, że wraz z Arnoldem Schwarzeneggerem, dzięki swoim występom na ekranie, przyczynił się w największym stopniu do popularyzacji kulturystyki i sportów siłowych w świecie. Karierę aktora porzucił ostatecznie w 1968 roku, kupił ranczo na którym zamieszkał wraz z żoną Aline, zajmując się hodowlą koni.
Zmarł na raka w Escondido (Kalifornia) w wieku 74 lat.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Steve_Reeves
Zobacz także