Kalendarium

Prezydent USA Jimmy Carter podczas prezentacji komputerów Hewlett-Packard HP 3000, Xerox Alto i laserowej drukarki IBM.

Autor: arcybook, Dodano: 2016-10-11
Technika : 1978 rok
Prezydent USA Jimmy Carter podczas prezentacji komputerów Hewlett-Packard HP 3000, Xerox Alto i laserowej drukarki IBM.

Komputer Alto firmy Xerox, stworzony w Xerox PARC w 1973, jest uważany za pierwszy komputer osobisty z systemem graficznym. Wykorzystano w nim wiele innowacyjnych rozwiązań:
graficzny interfejs użytkownika,
pulpit widoczny na ekranie monitora,
trójprzyciskowa mysz komputerowa,
WYSIWYG czyli to, co użytkownik widział na ekranie było tym, co otrzymywał na wydruku,
obsługa drukarek laserowych,
obsługa sieci Ethernet.
Xerox nigdy nie wprowadził Alto do szerokiej sprzedaży (komputer otrzymały tylko wybrane podmioty, np. Biały Dom), stworzył go przede wszystkim w celach badawczych. W późniejszym czasie powstał system Xerox Star bazujący na technologiach opracowanych przy tworzeniu Alto.
Jako ciekawostkę można podać fakt, że istniała dla tego systemu gra MazeWar (przeportowana z komputera Imlac PDS-1). Była to gra typu first person shooter umożliwiająca wieloosobową sieciową rozgrywkę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Xerox_Alto

Seria systemów HP3000 firmy Hewlett-Packard zaistniała na rynku w roku 1973 – po długotrwałym procesie projektowym. Wczesne modele tych systemów oparte były o procesory CISC. Pierwszy minikomputer sprzedawany z gotowym systemem operacyjnym. Około roku 1988 zaczęto je wyposażać w 32-bitowe procesory PA-RISC zachowując wsteczną kompatybilność binariów. Pierwotnie system operacyjny na tych maszynach nosił nazwę MPE V. Po wprowadzeniu procesorów PA-RISC ewoluował – zmieniając również nazwę na MPE/iX. System zawierał wbudowany silnik bazodanowy – IMAGE – później Turbo IMAGE/XL. To właśnie ten silnik był „mocną stroną” zastosowań biznesowych systemu. Systemy HP3000 były w sprzedaży do roku 2003 – firma HP zapewniała wsparcie dla użytkowników tylko do 31 grudnia 2006 roku. Ciekawostką może być fakt, że to właśnie dla tych systemów firma HP zaprojektowała drukarki HP LaserJet.

https://pl.wikipedia.org/wiki/HP3000
Zobacz także