Kalendarium

Widok z Las Vegas na wybuch jądrowy na poligonie w Nevadzie.

Autor: arcybook, Dodano: 2016-10-09
Historia : 1955 rok
Widok z Las Vegas na wybuch jądrowy na poligonie w Nevadzie.


Poligon Nevada (ang. Nevada Test Site) znajduje się ok. 105 km na północny zachód od Las Vegas w hrabstwie Nye na obszarze Strefy Sił Powietrznych Nellis. Zarządzany przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych.
Powstał 11 stycznia 1951 roku w celu testowania broni jądrowej. W przybliżeniu, 3500 km² pustyni i górzystego terenu. Badania rozpoczęły się od zrzucenia bomby o wagomiarze jednej kilotony na Frenchman Flat 27 stycznia tego samego roku. Wykonano tu wiele znanych rejestracji i zdjęć wybuchów nuklearnych. Na potrzeby wojska wybudowano tu:

1100 budynków,
400 mil (643 km) dróg asfaltowych,
300 mil (482 km) dróg gruntowych,
10 lądowisk dla helikopterów,
2 pasy startowe.

W latach 1951–1992 przeprowadzono 925 eksplozji jądrowych z czego 825 podziemnych. Jest najważniejszym ze wszystkich amerykańskich poligonów. Tylko 129 testów przeprowadzono w innych miejscach (m.in. Pacific Proving Grounds na Wyspach Marshalla).
Na południu znajduje się miasteczko Mercury, w którym są laboratoria Los Alamos, Lawrence Livermore i Sandia National Laboratories. Yucca Mountain jest wygodnym miejscem do przechowywaniach odpadów promieniotwórczych. Od roku 2004 oferowane są wycieczki osób cywilnych po bezpiecznych miejscach. Zakazany jest handel i zbieranie pamiątek.
2 czerwca 2006 roku postanowiono rozpocząć testowanie broni konwencjonalnej (Divine Strake). Mimo poparcia George’a W. Busha, Kongres Stanów Zjednoczonych jest niechętny finansowaniu prób atomowych, do czego przychylają się także rządy stanowe Nevady i Utah. Decyzją Kongresu, operacja została bezterminowo zawieszona.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Poligon_Nevada
Zobacz także