Publicystyka

Kim był Bolesław Bierut?

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2014-02-09
Historia
Kim był Bolesław Bierut?


Bolesław Bierut urodził się pod Tarnobrzegiem i był z zawodu zecerem. Wiadomo z całą pewnością, że był agentem NKWD i w 1947 roku został mianowany przez Sejm Ustawodawczy, a właściwie przez Stalina, prezydentem Polski. Stało się to tuż po sfałszowanych wyborach. Bierut odpowiadał za eskalację wojny polsko-sowieckiej (4 dywizje NKWD stacjonowały w tym czasie w Polsce, od 47 roku 2 dywizje), za jego rządów kraj opanowała sowiecka bezpieka, zarówna w policji politycznej, jak i w wojsku. Ochroniarzami Bieruta byli prawie wyłącznie Rosjanie. Przeprowadzono trzy próby zabicia Bieruta, niestety wszystkie zakończyły się niepowodzeniem.

Bierut domagał się zmiany polskiego hymnu i godła, na co nie zgodził się Stalin, który chciał, aby rzeź polskich elit odbywała się bez większego rozgłosu. Oczywiście nie jest prawdą, że Bierut i jego pomocnicy wykonywali jedynie polecania Kremla. Terror jaki rozpętał Bierut i jego świta była wyłącznie ich dziełem, polski stalinizm wcale nie musiał być tak krwawy. Znamienne jest, że kiedy po śmierci Stalina doszło w ZSRR do odwilży, Bierut i jego ekipa kontynuowała swoją zbrodniczą politykę. Nie jest tajemnicą, że sam Bierut osobiście zapoznawał się za aktami spraw, akceptował tortury.

Niektórzy historycy przypuszczają, że prawdziwy Bierut zginął, natomiast osoba, która go zastąpiła była jedynie wyszkolonym rosyjskim agentem. Tak jak większość krwawych dyktatorów Bierut często fotografował się w towarzystwie dzieci, miał nawet sarenkę. Zmarł w tajemniczych okolicznościach w Moskwie dwa tygodnie po wygłoszeniu przez Chruszcza słynnego referatu demaskujący zbrodnie stalinizmu. Niektórzy przypuszczają, że mógł paść ofiarą Chruszczowa, jest to jednak mało prawdopodobne. Władysław Gomułka w swoich pamiętnikach zdradza, że Bierut podczas wojny był agentem gestapo. Potwierdziła to jego działalność w Mińsku.

Ireneusz Piotrzkowicz
Zobacz także