Kalendarium

Pancernik New Jersey podczas operacji w Korei

Autor: arcybook, Dodano: 2016-08-27
Technika : 1951 rok
Pancernik New Jersey podczas operacji w Korei

New Jersey (BB-62) – amerykański pancernik typu Iowa nazywany także „Big J” (ang. Wielkie J) lub „Black Dragon” (ang. Czarny Smok); drugi okręt US Navy nazwany na cześć stanu New Jersey. Okręt ten uzyskał najwięcej gwiazd bojowych (ang. battle star) za udział w misjach bojowych spośród jednostek typu Iowa i jako jedyny pancernik wspierał ogniem artyleryjskim wojska amerykańskie podczas wojny wietnamskiej.
Podczas II wojny światowej „New Jersey” ostrzeliwał cele na wyspach Guam i Okinawie, a także zapewniał osłonę lotniskowcom podczas walk w archipelagu Wysp Marshalla. W czasie wojny koreańskiej pancernik „New Jersey” pełnił służbę patrolową u wybrzeży Korei Północnej, a po powrocie do Stanów Zjednoczonych został wycofany do rezerwy i przesunięty do Floty Rezerwowej Stanów Zjednoczonych bardziej znanej pod nazwą mothball fleet (naftalinowa flota). Wkrótce jednak, bo już w roku 1968, został na krótko przywrócony do służby i wysłany do Wietnamu z zadaniem wspierania ogniem artyleryjskim amerykańskiej piechoty. W 1969 roku ponownie wycofany do rezerwy. Po raz kolejny przywrócono go do służby w latach 80. XX wieku w ramach planu marynarki 600 okrętów (ang. 600-ship Navy), kiedy to okręt został zmodernizowany i przystosowany do przenoszenia pocisków rakietowych. W 1983 roku „New Jersey” uczestniczył w amerykańskiej operacji wojskowej podczas libańskiej wojny domowej.
Po raz ostatni USS „New Jersey” został wycofany ze służby w 1991 roku z dorobkiem 19 gwiazd bojowych (battle star) za misje bojowe podczas II wojny światowej, wojny koreańskiej, wietnamskiej, wojny domowej w Libanie i służbę podczas wojny w Zatoce Perskiej, oraz odznaczeniem Navy Unit Commendation. Po krótkim pobycie w rezerwie jednostka została przekazana do Home Port Alliance w Camden w stanie New Jersey, gdzie od 15 października 2001 roku pełni rolę okrętu-muzeum. (wiki)
Zobacz także