Nauka

Czyszczenie z siłą fali ultradźwiękowej.

Autor: arcybook, Dodano: 2016-05-17
Biologia
Czyszczenie z siłą fali ultradźwiękowej.


Niektórzy pamiętają z lekcji fizyki, że dźwięk ma postać fali. Być może są tacy, którzy potrafią wyjaśnić istotę ultradźwięków. Mało kto jednak wie, jak w codziennym życiu wykorzystuje się to zjawisko. A już naprawdę nieliczni zdają sobie sprawę, że z pomocą fali akustycznej można przeprowadzić czyszczenie. Służą do tego specjalne oczyszczacze ultradźwiękowe.

Decyduje częstotliwość
Niektóre fale akustyczne są poza możliwościami percepcyjnymi człowieka. Zależy to długości i częstotliwości fali dźwiękowej. Dla nas zakres słyszalności wynosi od 16 Hz do 20 000 Hz, co w świecie natury stanowi wynik raczej przeciętny. Poniżej tej wartości emitowane są infradźwięki, których my – ludzie, podobnie jak ultradźwięków (o wyższej częstotliwości) niestety już nie słyszymy. Potrafimy je jednak emitować, obserwować i mierzyć, a co najważniejsze – zaprząc do pracy.

W gabinecie kosmetycznym i na pokładzie okrętu podwodnego
W wielu dziedzinach życia korzystamy z potencjału zjawiska, jakim są ultradźwięki. Takie urządzenia jak sonary, ultrasonografy albo oczyszczacze ultradźwiękowe działają właśnie dzięki emisji dźwięków o małej długości fali. Diagnostyka (badania prenatalne) i niektóre rodzaje terapii medycznej (litotrypsja), zabiegi kosmetyczne (peeling kawitacyjny, sonoforeza), rehabilitacja i fizykoterapia, obróbka powierzchniowa w przemyśle, żegluga morska a nawet przemysł zbrojeniowy – wszystko to nie mogłoby zaistnieć, gdyby nie ultradźwięki. Na tym wszakże nie koniec.

Czyszczenie z siłą fali ultradźwiękowej

Do czego służą oczyszczacze ultradźwiękowe?
Dzięki takim urządzeniom jak oczyszczacze ultradźwiękowe zwane też myjkami lub łaźniami ultradźwiękowymi możliwe jest czyszczenie i dezynfekcja trudno dostępnych powierzchni. Należą do nich igły, pipety, filtry, narzędzia chirurgiczne, biżuteria, podzespoły, ale też obiekty, które mają porowatą powierzchnię, skomplikowany kształt o wielu trudno dostępnych zakamarkach. Tu przykładem mogą być protezy oraz aparaty ortodontyczne, zegarki, okulary, sztućce, ozdobne bibeloty, eksponaty numizmatyczne.

Oczyszczacze ultradźwiękowe – jak to działa?
Najprościej rzecz ujmując, oczyszczacze ultradźwiękowe działają dzięki przetwornikowi, który emituje ultradźwięki. W efekcie ruchu fal powstają strefy ciśnienia na przemian wysokiego i niskiego. Przy niskim ciśnieniu następuje proces kawitacji, czyli tworzą się mikropęcherzyki. Następnie rozrastają się, wytwarzając próżnię. Podczas wzrostu ciśnienia dochodzi do ich implozji i uwolnieniu energii w wielkiej ilości. Brud, osad, bakterie, roztocza, itp. zostają w ten sposób wypchnięte. Dostępne są w sprzedaży oczyszczacze ultradźwiękowe o pojemności od 1 do prawie 30 litrów.

DeNovo
Więcej informacji na stronie http://emaks.pl/myjka-ultradzwiekowa.html w tym oczyszczacze ultradźwiękowe marki ULSONIX.
Zobacz także