Nauka

Lodówka podblatowa – o czym pamiętać przy zakupie?

Autor: arcybook, Dodano: 2016-04-29
Człowiek
Lodówka podblatowa – o czym pamiętać przy zakupie?

Nie zawsze kupno pełnowymiarowej lodówki się opłaca, a czasami jest niemożliwe ze względu na ograniczoną przestrzeń w kuchni. Mała lodówka przyda się między innymi na działce czy też w akademiku. W takich przypadkach najlepszym wyborem będzie model podblatowy. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Chociaż asortyment lodówek podblatowych nie jest tak szeroki, to jednak dobranie odpowiedniego modelu nie powinno być trudne. Wśród AGD tego rodzaju można znaleźć zarówno te, które posiadają tylko funkcję chłodziarki, jak i również działające jako lodówka z zamrażalnikiem. Zazwyczaj pojemność takich urządzeń to około 40-90 litrów.

Do zabudowy czy wolnostojąca?
Pierwszą decyzją, która trzeba będzie podjąć przy zakupach, jest ta dotycząca ustawienia lodówki. Można zdecydować się na model wolnostojący lub też do zabudowy, który nie będzie wtedy widoczny, ponieważ będzie wykończony frontem takim jak meble kuchenne. To drugie rozwiązanie jest droższe, ale na uwagę zasługuje też jego estetyka. Z kolei modele wolnostojące można po prostu wsunąć pod blat czy ustawić w innymi miejscu – warto przy tym sprawdzić dokładne wymiaru sprzętu.

Klasa energetyczna
Im wyższa, tym urządzenie pobiera mniej prądu – najwyższe klasy to A, A+, A++, A+++, ale różnice w zużyciu energii pomiędzy nimi są już dość małe, dlatego najlepiej wybrać model A lub A+.

Rozmieszczenie półek
To kolejna ważna kwestia – dobra lodówka powinna posiadać tak rozplanowaną przestrzeń, aby pomieścić w niej jak najwięcej. Plusem będą szuflady na warzywa, wysokie półki na drzwiach, pojemnik na jajka. Warto też wybrać model z półkami ze szkła – są one wtedy łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Montaż drzwi
Niektóre z lodówek podblatowych posiadają możliwość wymiennego zamontowania ich drzwi jako lewe lub prawe. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ są też modele, w których nie jest to możliwe.

Zatem jeżeli szukasz dobrej lodówki podblatowej, pamiętaj o tych poradach – urządzenia tego rodzaju można kupić już od około 300 złotych za mniejsze modele, natomiast te o wysokości do blatu to wydatek około 500-800 złotych zależnie od marki i modelu.
Zobacz także