Publicystyka

Wyzwania polityki zagranicznej Polski w odniesieniu do wzrostu znaczenia Niemiec i Rosji wobec słabnącej pozycji USA. (2/12)

Autor: Ireneusz Piotrzkowicz, Dodano: 2016-03-13
Prawo i polityka
Wyzwania polityki zagranicznej Polski w odniesieniu do wzrostu znaczenia Niemiec i Rosji wobec słabnącej pozycji USA.

1. Sojusz niemiecko - rosyjski w tle konfliktu USA - Chiny.
W wersji romantycznej- Niemcy po dwóch przegranych wojnach z USA o hegemonię w Europie pokochali Amerykanów czystą, niczym niezmąconą miłością i razem walczą o demokrację na całym świecie :)
Zostawmy jednak baśnie i wróćmy na ziemię. Sojusz niemiecko-rosyjski ma kilkuwiekową historię, dzięki tej współpracy pod koniec XVIII wieku doszło do strategicznej współpracy Prus (wspieranych przez Wielką Brytanię) i Rosji, w efekcie jedno z największych państw Europy- I RP- przestało istnieć. Zapewne większość uważa, że I RP była państwem chorym i słabym. Warto jednak zadać pytanie- skoro I RP była tak słaba, dlaczego, aby dokonać rozbiorów, musiały zawiązać sojusz aż cztery najpotężniejsze państwa ówczesnego świata - Prusy (wspierane przez Wielką Brytanię), Rosja i Cesarstwo Austriackie. Mało kto wie, że sto lat wcześniej, podczas potopu, nasi sąsiedzi również próbowali przeprowadzić rozbiory. Do tego sojuszu często nawiązuje prezydent Rosji, Władimir Putin, który wielokrotnie podkreślał, że Europie nigdy nie żyło się tak dobrze, jak wtedy, kiedy Rosja i Niemcy ściśle współpracowały. W ten sposób nawiązuje on do dziewiętnastowiecznej pokojowej współpracy Bismarcka i Gorczakowa (za prof. A. Nowakiem), kiedy Polski nie było. Oczywiście dzisiaj taki scenariusz rozbiorowy jest praktycznie nie do wykonania. Dlaczego? To bardzo proste pytanie, światem rządzi jeden hegemon- USA, którego budżet wojskowy jest poziomie wszystkich pozostałych państw świata (Pentagon wydaje rocznie ponad 500 mld dolarów).
Intensyfikacja współpracy Niemiec i Rosji (również Austrii) nastąpiła za rządów kanclerza Schrödera. Ten znany, niemiecki polityk został w nagrodę jednym z szefów Nord Streamu i dołączył tym samym do grona finansowych magnatów. Podstawowym celem sojuszu obu mocarstw nie jest, jak w dawnych czasach, usunięcie z mapy świata I RP, bo taki twór polityczny nigdy się już nie odrodził, ale pozbycie się z kontynentu słabnących Stanów Zjednoczonych. Pomysł ten niestety ma realne szanse powodzenia, gdyż Amerykanom powstał na Pacyfiku ogromny problem w postaci Chin, które chcą zagrozić pozycji USA na świecie. W efekcie tego zagrożenia, jakiś czas temu Amerykanie ogłosili tzw. "Pivot na Pacyfik" (amerykańska próba powstrzymania rozwoju Chin). Problemy amerykańskie spotęgował również potężny kryzys gospodarczy z 2008 roku, którego efektem była redukcja sił lądowych, słynny "reset" relacji z Moskwą, a nawet redukcja sił morskich! Zdaniem niektórych komentatorów nie może dojść do pokojowego porozumienia z powodu gigantycznego zadłużenia USA wobec Chin. USA muszą więc w jakiś sposób wywrócić Chiny, aby tego długu nie spłacać (źródło 35). Aby móc w ogóle marzyć o zdławieniu Chin Amerykanie muszą pozyskać słabe ekonomiczne, ale największe państwo heartlandowe - Rosję. Rosja ma dwie możliwości wejść w sojusz z USA, tutaj rodzi się pytanie, ile Amerykanie są w stanie zapłacić za ten sojusz, czy oddadzą Rosjanom Ukrainę?, a być może również kraje bałtyckie ... Szybkie wdrożenie sankcji przez Zachód pokazuje, że Amerykanie chcą wymusić na Rosji decyzję z możliwie jak najmniejszym rachunkiem. Bardzo trudną sytuację mają Niemcy (zarządca Unii), z jednej strony kraj ten uzależniony jest od eksportu do USA, a z drugiej strony od Chin. Globalna wojna np: ekonomiczna, na śmierć i życie pomiędzy USA i Chinami wymusza jednak podjęcie decyzji, czy z Chinami przeciwko USA, czy z Chinami, Rosją przeciwko USA czy też może z Rosją i USA przeciwko Chinom (za Ryszardem Surmaczem).
I tutaj w tej międzynarodowej układance pojawia się najważniejszy gracz Europy Środkowej- Polska. Według większości obowiązujących doktryn geopolitycznych posiadanie władzy na obszarem Europy Środkowej oznacza de facto władzę nad całym heartlandem. Nie bez powodu o względy Polski od jakiegoś czasu zabiegają zarówno Chińczycy, jak i Amerykanie. Dotychczas Amerykanie widzieli w roli reprezentanta swoich interesów Niemców, jednak mam wrażenie, że polityka emancypacyjna Niemiec na dobre zraziła amerykańskiego prezydenta (aktualizacja Trump został prezydentem USA) i po Brexicie Amerykanie zaczęli dostrzegać w roli strategicznego partnera dużo słabszą od Niemiec Polskę. Możecie zadać sobie teraz pytanie, czy aby PIS, aby na pewno miał lepszy program wyborczy :) Naszej części Europy nie odpuszczają również Chińczycy, którzy wyszli z inicjatywą "16+1".
Wbrew opinii niektórych analityków rozpad Unii nie jest dla Polski dobry, bo to będzie oznaczało koniec politycznej hegemonii Niemiec w Europie, dzisiaj interesy niemieckie są rozproszone w całej Europie (za J.Bartosiakiem), co się jednak stanie kiedy zabraknie Unii, to dość proste kierunek zachodni jest skutecznie blokowany i Niemcom pozostaje tradycyjny kierunek wschodni (Niemcy są państwem zarówno heartlandowym, jak i rimlandowym, mogą zmienić swój charakter z obecnego morskiego na kontynentalny - heartlandowy), aby zrealizować swoje cele konieczny jest powrót do sojuszu z Rosją i wspólne zarządzanie Europą Środkową. Chińskie inwestycje na Białorusi, Ukrainie czy ich propozycja rozmów w formule "16+1" wyraźnie pokazują, że Chiny mają również bardzo poważne plany w stosunku do tego regionu, czyżby Chińczycy chcieli zaoferować Rosji lepsze warunki niż Amerykanie, raczej nie- w interesie Chin nie jest bowiem nadmierne wzmocnienie Rosji. Należy przy tym pamiętać, że dla Rosji kierunek ekspansji na południe i południowy-wschód jest wyjątkowo trudny (interesy Chin, Indii, USA). Co do Unii należy również pamiętać, że dzięki niej niemiecki eksport jest tani i bardzo konkurencyjny, tak więc z tego też powodu (nie tylko politycznego) Niemcy nie zlikwidują EU. Decyzja o ew. likwidacji Unii oczywiście zapadnie w Berlinie.
Wzmożona aktywność administracji Obamy - instalacja tarczy rakietowej w Rumunii i Polsce, rotacyjna obecność wojsk amerykańskich, chińska próba zjednoczenia Europy Środkowej "16+1", stwarzają zupełnie nowe możliwości. Jeśli uda się Polsce wykorzystać rywalizację chińska-amerykańską i odbudować pozycję w regionie, być może nawet będzie w stanie zablokować najbardziej dla nas groźny sojusz niemiecko-rosyjski. Odbudowa potęgi wielonarodowej I RP jest mrzonką, jednak powstanie silnego, jednolitego bloku na bazie np: państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), jest możliwy. Należy przy tym pamiętać, że Niemcy będą próbować każdą taką emancypacyjną inicjatywę storpedować, tak jak to miało miejsce w przypadku Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (Hexagonale). Polskie parte polityczne powinny rozwijać kontakty z czołowymi partiami Węgier, Czech i Słowacji, a w przyszłości być może Chorwacji, która ze względu na swoje kluczowe położenie (swobodny dostęp do Morza Adriatyckiego) powinna znaleźć się w Grupie. Należy również pamiętać o Bułgarii, Rumunii (państwa na trasie Via Carpatia) i Grecji (port w Salonikach - południowy kraniec trasy Via Carpatia), Czechach (kanał Odra Dunaj).

Wróćmy jednak do polityki niemiecko-rosyjskiej. Dla polityki Niemiec i Rosji osłabienie USA oznacza ogromną szansę pozbycia się Amerykanów z Europy. W końcu, mało kto zdaje sobie sprawę, że stacjonujące w Niemczech oddziały amerykańskie mają cały czas status wojsk okupacyjnych. Kolejnym etapem jest rozbicie NATO (tu szczególnie przydaje się sojusz z Rosją), a także powołanie wojsk europejskich (pod niemiecką, a nie amerykańską czyt. NATO kuratelą), w końcu obecnie Niemcy nie mają nawet swojego sztabu generalnego, bo ich wojska są ściśle wpięte w strukturę NATO (czyli de facto podlegają amerykańskiemu dowództwu). Istotnym zadaniem jest również pozbycie się amerykańskiego sojusznika w Europie- Wielkiej Brytanii (tzw. Brexit- usunięcie UK z Unii, ma ono właśnie miejsce).
Według mojej skromnej opinii, Niemcy z Rosjanami już dawno podzielili strefy swoich wpływów, tradycyjna granica przyjaźni niemiecko-rosyjskiej jest na Bugu. Warto również poznać opinie rosyjskiego prezydenta, co było powodem II wojny światowej: "Wojna ta ma swój początek w traktacie wersalskim, co doprowadziło do poniżenia Niemiec po zakończeniu I wojny światowej." (W. Putin, Westerplatte)

Dla Polski namacalnymi efektami sojuszu rosyjsko-niemieckiego są m.in.:
a) Kategoryczne niemieckie veto odnośnie baz NATO w Polsce, (źródło 1). Dopiero kiedy Amerykanie postanowili wprowadzić wbrew Berlinowi ciężką brygadę na wschodnią flankę NATO, Niemcy zaczęli przekonywać opinię publiczną, że zawsze byli za- genialna dezinformacja, ale skuteczna (źródło 2);
b) Nord Stream 1* (Gazociąg Północny), (źródło 3);
c) Nord Stream 2* (źródło 4);
d) Budowa ultranowoczesnego centrum szkoleniowego dla wojsk pancernych i zmechanizowanych na poligonie Mulino w pobliżu Niżnego Nowogrodu; po ataku Rosji na Ukrainę w wyniku różnych nacisków Niemcy wstrzymali pracę nad centrum (źródło 5);
e) Gazociąg OPAL (źródło 29).

Należy tutaj dodać, że w przypadku kryzysu gazowego priorytetowe tłoczenie surowca odbywa się do magazynów rosyjskiego Gazpromu w Niemczech zamiast wdrożenia mechanizmów wsparcia w ramach UE wobec państw sąsiednich (np. Polski) (źródło 48). Tak w praktyce wygląda tzw. europejska solidarność. Oczywiście należy dodać, że Niemcy nie chcą amerykańskich surowców energetycznych na terenie Europy, wiedzą doskonale, że jeśli do tego dopuszczą, Amerykanie będą zakotwiczeni w Europie zdecydowanie mocniej, a ich usunięcie ze względu na potężne lobby amerykańskich koncernów energetycznych będzie trudniejsze. Dla Polski i dla całego regionu oznacza to energetyczną zależność, pełne podporządkowanie energetycznemu hegemonowi - Niemcom, które będą rozdzielał rosyjski gaz i w ten sposób zarządzać tym obszarem Europy (źródło 51). Niestety małe kraje naszej części Europy nie mają tyle sił, aby uwolnić się od niemiecko - rosyjskiego sojuszu gazowego i część z nich już skapitulowała. Polska niestety zmarnowała najlepsze lata prosperity, nie odbudowała swojej pozycji, nie wykorzystała możliwości jakie niósł ze sobą upadek ZSRR. Powstałe w wyniku dealu z komunistami "elity" III RP zajęte były własnymi, często ciemnymi interesami, niż budową dobrobytu własnego kraju.

* Rosjanie nie ukrywają, że sprzedaż surowców energetycznych ma i miała zawsze charakter polityczny.
Warto tutaj dodać, że ze zmianą rządu proniemieckiego na rząd proamerykański (od początku 2016 roku) Polska w Europie Środkowej zaczyna stopniowo odbudowywać swoją pozycję, w końcu wsłuchano się w prośby Czechów i rusza budowa połączenia gazowego Republiki Czeskiej z polskim gazoportem LNG w Świnoujściu (źródło 30).

Niemiecka polityka wobec Polski:
a) Dominacja i wykup mediów (Onet, Interia, RMF, Fakt, Newsweek ...), (źródło 24);
b) Skuteczne blokowanie Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (Hexagonale), (źródło 31) ;
c) Niemcy (poprzez środki unijne) mają wpływ na kluczowe inwestycje infrastrukturalne w Polsce, które służą bardziej kapitałowi niemieckiemu niż polskiemu;
d) Rozpoczęcie polityki dezinformacyjnej- temat bardzo szeroki- chodzi głównie o rozpoczęciu kampanii, która stopniowo będzie zdejmowała odium holocaustu z Niemców na mitycznych nazistów, czyli de facto stworzenie nowej narodowości, w której występować będą zarówno Niemcy, ale i Polacy. Stąd m.in. wspieranie pseudonaukowych prac Grossa, filmów "Pokłosie", "Ida", serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", itd. Nie jest to nic nowego, to efekt realizacji znanej idei Reinharda Gehlena, szefa BND (Federalna Służba Wywiadowcza Niemiec) (źródło 6, 7);
e) 25 lutego 1940 roku na mocy tzw. dekretu Hermanna Goeringa zdelegalizowano odebrano majątek wszystkich organizacjom polonijnych w Niemczech, do dzisiaj majątek ten nie został zwrócony, a Polacy w Niemczech (1-2 mln) nie są traktowani jak mniejszość, choć mniejszość niemiecka w Polsce ma takie prawa;

Każda służba wywiadowcza dba o interesy swojego kraju, zatem nawet jeśli cicha współpraca niemiecko-rosyjska jest faktem, to w wypadku, gdy przyjdzie rozkaz z góry, te dwie służby mogą zacząć walczyć ze sobą, np. rosyjskie służby mogą celowo rozgrywać niemieckie animozje w Polsce. Wiem, że może wydać się to szokujące, ale niestety, Polska, w czasach rządów opcji proniemieckiej, praktycznie zrezygnowała z pracy operacyjnej w kierunku Zachodnim! (za płk Piotrem Wrońskim). Oczywiście Niemcy czy Rosjanie na tak kretyński pomysł wobec żadnego sąsiada na pewno nie wpadną i nie ma co do tego żadnej wątpliwości.

Zreasumujmy cele polityki Niemiec (pośrednio również rosyjskiej w Europie):
a) Usunięcie wojsk USA z terenu Niemiec (obecnie Niemcy bez sztabu generalnego mają dowództwo amerykańskie- NATO);
b) Utworzenie armii europejskiej (czyli niemieckiej), niezależnej od USA (więcej o tym w punkcie z uchodźcami);
c) Aby osiągnąć cele a) i b) muszą oni zmarginalizować lub usunąć UK z Unii (UK jest amerykańskim aliantem w Unii). Bez UK w Unii Niemcy bez trudu zrealizują koncepcję Mitteleuropy z początku XX wieku i ostatecznie podporządkują (umożliwia to pełna kontrola mediów w tych państwach) sobie kraje Europy Środkowej, z wyraźnym podziałem strefy wpływów z Rosją;
d) Odbudowa mocarstwowej pozycji poprzez osiągnięcie niezależności surowcowej i powrót do polityki Bismarcka z XIX wieku, ścisła współpraca z Rosją. Osiągają w ten sposób pełną niezależność w przypadku blokad morskich stosowanych przez mocarstwa morskie;
e) Afera uchodźcza ma na celu realizację scenariusza, gdzie państwa członkowskie Unii domagają się od Brukseli (czyli Berlina) utworzenia armii europejskiej na bazie np: służb celnych albo kontynuowanie niezależnej i konkurencyjnej dla NATO Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony oraz tzw. efekt ucieczki do przodu, czyli dalsza centralizacja unii (dalsze wzmocnienie władzy Berlina), jest to również koniec koncepcji Unii, jako federacji niezależnych państw (czyli takiej koncepcji, która leżała u jej podstaw).
W tym miejscu muszę zaktualizować tekst z lutego 2016, bo Brexit stał się faktem, niemiecka polityka usunięcia UK z rozgrywki kontynentalnej została zrealizowana. Niemcy w tej chwili rozgrywają to w niezwykle pomysłowy sposób, szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier epatuje wszystkim stworzeniem superpaństwa, natomiast Angela Merkel udaje swój sceptycyzm do tego pomysłu. To bardzo stara metoda negocjacyjna - chcemy skrajnie dużo, aby potem nieco złagodzić stanowisko, dla Europy Środkowej oznacza to absolutny koniec marzeń o samodzielności pod butem Berlina (Francja w tym układzie ma charakter uzupełniający skierowany na Morze Śródziemne). Oczywiście najlepiej, aby Berlin w ogóle nie wychodził z tego typu propozycjami, najlepiej aby tego typu pomysły wychodziły z ust polityków z państw, które nie kojarzą się z holokaustem np: Luksemburg czy Holandia.
Jak wspomniałem wcześniej, budowa europejskiej armii może rozpocząć się od służb celnych lub na bazie konkurencyjnej i niezależnej od NATO inicjatywy Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, może jednak zostać zrealizowana poprzez budowę jednego superpaństwa na bazie Niemiec i Francji. Sojuszu oczywiście taktycznego, Francuzi są potrzebni Niemcom tylko jako "listek figowy" wielkiej operacji wyrzucenia Amerykanów z Europy. Francuzi nadają się do tego znakomicie, mają bowiem zakodowaną w genach niechęć do Amerykanów, którzy dwukrotnie ratowali ich kraj przed niemieckim podbojem.
Jeśli taki scenariusz się zmaterializuje, to właśnie tak zakończy się II wojna światowa w Europie- zwycięstwem sojuszu niemiecko-francuskiego, który przecież funkcjonował od 1940 roku. Dodam dla porządku, sojuszu taktycznego, bo wcześniej czy później Francja będzie chciała zrzucić pruski dryl.

Ostatnia kwestia w tym rozdziale- niektórzy mogą pomyśleć, że niemieckie służby są jakieś wyjątkowe, że tak brzydko wykorzystują naiwność ludzi wierzących w UE, a ich plan wasalizacji Polski i innych krajów to jakaś bandyterka w białych rękawiczkach. Nie jest to prawdą- niemieckie służby i niemieccy politycy realizują interesy narodowe i nie można, powtarzam, nie można mieć do nich żadnych pretensji, tak jak nikt nie ma pretensji do tygrysa, że zabije idiotę, który będzie chciał się z nim bratać :) Tak działają poważne państwa. Prywatnie Putin czy Merkel mogą być wspaniałymi ludźmi, którzy kochają kotlety, bigos i polską służbę domową. Zgodnie z bardzo aktualnym powiedzeniem brytyjskiego męża stanu Henry'ego Templa (przypisywane niesłusznie W. Churchillowi): „Wielka Brytania nie ma wiecznych sojuszników, ani wiecznych wrogów; wieczne są tylko interesy Wielkiej Brytanii i obowiązek ich ochrony”.
Zobacz także