Publicystyka

Jesteś dobry czy zły? (1/3)

Autor: arcybook, Dodano: 2016-02-16
Psychologia
Jesteś dobry czy zły?


Wyobraźmy sobie, że świat zdominowany jest przez dobro, a zło nie istnieje. Litości, jak nudne wtedy byłoby kino :) Dlaczego właściwie jesteśmy źli, czy psychologia jest w stanie odpowiedzieć na takie z pozoru banalne pytanie.

Psychologowie twierdzą przekornie, że jeśli mózgiem kierowałyby tylko emocje to byśmy byli wszyscy dobrzy, etyczni i wspaniali. Niestety nie jest tak dobrze, bo w każdym z nas siedzi taki mały diabełek, który sugeruje nam korzyści wynikające ze złych czynów. Przykładowo, jeśli kogoś zastraszymy wówczas będzie nas słuchał, ukradniemy pieniądze z banku - będziemy bogaci. Może to dziwnie zabrzmi, ale wynika z tego, że broimy wtedy, kiedy emocje przegrywają z prymitywnym koniunkturalizmem i pytaniem „czy się opłaca”. Często przedtem odczuwamy tzw. dylemat moralny. Jeśli nawet nasz opór emocjonalny ostatecznie przegra, to mózg zazwyczaj bardzo długo zastanawia się i widać, że ma z tym problem. Jakby tego było mało nie pozwoli cieszyć się z efektu nabrojenia. Przykładowo złodziej nie cieszy się z łupu i nie szanuje tak zdobytych pieniędzy. Prostytutka ma podobny dylemat, pieniądze zarobione na nierządzie przepuszcza zazwyczaj na byle co. Taka osoba zazwyczaj długo pamięta, co zrobiła i ma wyrzuty sumienia, które nie mijają. Wyjątki stanowią osoby, których ośrodek odpowiedzialny za emocje jest mocno stępiony (np: w wyniku przeżyć z dzieciństwa), albo po prostu uszkodzony. Wtedy każdy zły uczynek ma jedynie racjonalne uzasadnienie i zero emocji. Idealny szwarc charakter w każdym filmie z Jamesem Bondem :)
Oczywiście emocje i racjonalne myślenie w przypadku dylematu moralnego walczą z sobą cały czas. Jak się zachowa człowiek, który może uratować wiele osób poświęcając jedną? Jest to bardzo trudne pytanie i zależy od kilku czynników. Statystycznie większość ludzi podejmie decyzje pozytywną, poświęci jedną osobę, jednak tylko wtedy kiedy nie będzie to osoba znajoma, albo nie będziemy musieli wykonywać wyroku osobiście.
Zobacz także