Publicystyka

Brak snu powoduje halucynacje

Autor: bloger, Dodano: 2013-11-07
Zdrowie-medycyna
Brak snu powoduje halucynacje

Sen jest niezbędnym elementem naszego życia. Wspomaga wiele funkcji fizjologicznych i psychologicznych. Jego brak, zwłaszcza przez dłuższy czas, niekorzystnie wpływa na pracę mózgu oraz kondycję całego ciała.
Już po 24 godzinach bez snu pojawiają się takie objawy jak utrata wydajności układu immunologicznego, spowolnienie czasu reakcji na bodźce zewnętrzne oraz problemy z zapamiętywaniem. Spowodowane jest to głównie spadkiem glukozy w organizmie. Wtedy też gwałtownie wzrasta ryzyko zachorowania
Po nieprzespanych 48 godzinach widziany przez nas obraz staje się rozmazany, pojawiają się także, nudności oraz odczucie przypominające migrenę, tj. nadwrażliwość na światło i dźwięki. Dochodzi także do przekwaszenia organizmu, a mięśnie i stawy przesyłają do mózgu sygnały bólu.
W przypadku braku snu powyżej 72 godzin pojawiają się wspomnienia oraz halucynacje. Po tak długim czasie bez odpoczynku doznać możemy także chwilowej utraty świadomości. Zaopatrzenie mięśni w substancje odżywcze jest bardzo ograniczone, co powoduje drżenie oraz drętwienie rąk i nóg.
Zobacz także