Pytania

Ile waży foton (światło)?

Autor: wiki, Dodano: 2015-04-25
Fizyka
Ile waży foton (światło)?
Odpowiedź:
Jego masa wynosi zero.
Foton* jest cząstką bezmasową, czyli jego masa wynosi zero. W związku z tym, że zawsze są cały czas w ruchu i zawsze poruszają się z prędkością światła mają tzw. masę relatywistyczną, która jest jednak symboliczna (całkowita masa światła, która dociera do Ziemi z kosmosu w sumie wynosi ok. 168 ton). Foton z masą zerową jest fotonem nieruchomym lub obserwowanym z punktu widzenia samego fotonu. Zwiększając jego prędkość zgodnie z fizyką relatywistyczną jego masa będzie rosła.

* Foton jest kwantem pola elektromagnetycznego, np. światła widzialnego, z kwantowego punktu widzenia światło jest wiec dużym strumieniem fotonów. W zależności od energii fotonów, promieniowanie, na które się składają, ma inną nazwę. I tak mówi się (poczynając od najwyższej energii fotonu) o promieniowaniu gamma, rentgenowskim (promieniowaniu X), nadfiolecie, świetle widzialnym, podczerwieni, mikrofalach, falach radiowych (promieniowaniu radiowym). Fotony poruszają się z prędkością światła.

(źródło m.in. wikipedia)

Podobne tematy:
· Z ilu atomów składa się człowiek?
· Jeśli pociąg porusza się z prędkością światła względem peronu, to z jaką prędkością porusza się peron względem pociągu?
· Jaką długość ma najmniejsza jednostka mająca sens fizyczny?
Zobacz także
Koty czy psy wolą spać w miejscach magnetycznie spokojnych?
Po jakim czasie papierosy zaczynają działać?
Prawda czy bzdura? Czarnoskórzy żołnierze brali udział w walkach z Niemcami w Powstaniu Warszawskim.