Pytania

Czy lotniskowiec klasy Nimitz można zatopić?

Autor: arcybook, Dodano: 2017-09-25
Wojna
Czy lotniskowiec klasy Nimitz można zatopić?
Odpowiedź:
Tak, jednak jest to bardzo trudne
Tak, jednak jest to bardzo trudne ponieważ okręt ten nie tylko sam potrafi się bronić, ale również płynie w towarzystwie innych statków bojowych np. krążownikami i niszczycielami rakietowymi, atomowymi okrętami podwodnymi. Należy również wziąć pod uwagę, że grupa lotniskowca cały czas się porusza i to z dużą prędkością (ponad 30 węzłów = ponad 55 km/h). Głównym zagrożeniem dla lotniskowca są ciche okręty podwodne i choć, co jest ze względu na szybkość statku, bardzo trudne - saturacyjne ataki rakietowe. Pewne zagrożenie dla lotniskowca stanowią również pola minowe.
Konstrukcja lotniskowca klasy Nimitz pozwala przyjąć 25 uderzeń w burtę lub 11 niekontaktowych wybuchów torped o głowicy bojowej 400 kg lub 15 uderzeń KPR (masa sumaryczna głowic do 1000 kg) w burtę i pokład startowy*.
Należy również pamiętać, że grupa lotniskowca trzyma się otwartych mórz i oceanów i raczej nie wpływa na niewielkie akweny, takie jak Bałtyk czy Morze Czarne. W przypadku Bałtyku ogromne znaczenie mają również tzw. bąble A2/AD (anti-access / area denial), czyli obszary rażenia rosyjskich pocisków dalekiego zasięgu.

* Źródło: http://www.amw.gdynia.pl/title,II__Lotniskowcowe_sily_uderzeniowe_marynarki_wojennej_USA,pid,360,mid,2.html

Podobne tematy:
· Ilu członków załogi ma lotniskowiec klasy Nimitz?
· Kto podczas wojny wpadł na pomysł przekształcenia góry lodowej w lotniskowiec?
· Czy III Rzesza miała lotniskowiec?
Zobacz także
Co jest na zdjęciu?
Czy w konkurencji rzutu młotem mężczyźni i kobiety miotają taką samą kulą?
Kiedy obchodzimy Dzień Przepieprzonych z Hukiem Lat?