Pytania

Co sprawia, że mieszkańcy japońskiej wyspy Okinawa żyją tak długo?

Autor: arcybook, Dodano: 2017-09-17
Zdrowie-medycyna
Co sprawia, że mieszkańcy japońskiej wyspy Okinawa żyją tak długo?
Odpowiedź:
nigdy się nie najadają do syta, jedzą dużo warzyw i owoców, są bardzo aktywni i religijni, mają cel w życiu
Na Okinawie na 100 tys. mieszkańców aż 50 ma ponad sto lat. Niezwykle rzadko chorują przed 90 rokiem życia na popularne choroby cywilizacyjne np: chorobę Parkinsona, Alzheimera, autyzm, raka, cukrzycę czy choroby serca.

1. Panuje niepisana zasada, że lepiej nie dojeść niż się przejść. Japończycy z Okinawy starają się najeść nie więcej niż na 80 proc. (1800–1900 kcal).
3. Regularnie jedzą 206 różnych produktów (w tym przypraw), dziennie 11 różnych produktów, w tym co najmniej 5 porcji warzyw i owoców (7 różnych rodzajów). Ponad 30 proc. kalorii pochodzi właśnie z warzyw i owoców. Jeśli cukier to trzcinowy. Trzy razy w tygodniu jedzą rybę i jeden, dwa razy w tygodniu mięso wieprzowe. W porównaniu do innych mieszkańców Japonii zdecydowanie mniej używają soli (połowę mniej od japońskiej średniej) i cukru (1/3 tego co japońska średnia). Bardzo popularną przyprawą jest kurkuma (silny przeciwutleniacz), którą dodają przede wszystkim do herbaty. Warzywa i owoce są hodowane na miejscu i są chemicznie czyste, produkty te zawierają bardzo dużo fitochemikaliów, w tym przede wszystkim przeciwutleniaczy - flawonoidów*. Posiłków nie jedzą w pośpiechu.

Świetnym uzupełnieniem diety są spacery i praca w ogrodzie, niektórzy tańczą, uprawiają jogę, tai chi .... Dużo przebywają na świeżym powietrzu (produkcja witaminy D) i w towarzystwie innych ludzi (rodzina, grupy zainteresowań, społeczności mieszkańców). Mieszkańcy Okinawy niezwykle rzadko palą papierosy, śpią minimum 7 godzin dziennie i są bardzo uduchowieni, są więc na swój sposób bardzo religijni.
Dzięki tym wszystkim cechom mieszkańcy Okinawy są bardzo pozytywnie nastawieni do życia i starają się mieć zawsze jakiś cel w życiu, a jeśli chorują to z reguły pomaga im miejscowa zielarka :)

* Flawonoidy występują m.in. w owocach (szczególnie owocach cytrusowych), warzywach (np. pomidory, papryka i brokuły), roślinach strączkowych (np. soi), herbacie, yerba mate i czerwonym winie.

Najdłużej żyjących na świecie ludzi znajdziemy również na Sardynii (Włochy), Ikarii (Grecja), półwyspie Nicoya (Kostaryka) i mieście Loma Linda (Kalifornia, USA).

Podobne tematy:
· Kiedy głodówka może uratować życie?
· Czy niejedzenie mięsa przedłuża życie?
· Czy pikantne jedzenie skraca życie?
Zobacz także
Jak szybko trzeba jechać, aby przechytrzyć radar?
Co wyprodukowała firma Porsche dla Wehrmachtu w 1942 roku?
Czy wysoka temperatura w mieszkaniu i unikanie wychodzenia z domu sprzyja odporności?