Pytania

Co zniknęło z oryginalnego zdjęcia przedstawiającego sowieckich żołnierzy wieszających flagę nad Reichstagiem w 1945 roku?

Autor: arcybook, Dodano: 2017-08-28
Historia
Co zniknęło z oryginalnego zdjęcia przedstawiającego sowieckich żołnierzy wieszających flagę nad Reichstagiem w 1945 roku?
Odpowiedź:
ukradzione zegarki
Słynna fotografia, która została opublikowana 13 maja 1945 roku w czasopiśmie „Ogoniok” została ocenzurowana. Wszystko za sprawą żołnierza na zdjęciu, który miał na nadgarstku dwa zegarki. Obecnie nie jest tajemnicą, że sowieccy żołnierze podczas "wyzwalania" Europy nie tylko gwałcili, ale również kradli na potęgę (marszałek ZSRR np: Żukow wywiózł kilka wagonów zrabowanego mienia). Ciężko im było kraść większe rzeczy, bo to dotyczyło głównie oficerów, dlatego kradli zegarki, które można było upchać w podręcznym plecaku czy na rękach. Sowieccy specjaliści od propagandy usunęli zegarki z ręki jednego z czerwonoarmistów, a dla zwiększenia dramatyzmu sytuacji dodali dym płonącego miasta.

Podobne tematy:
· Do czego sowieci wykorzystywali psy podczas II wojny światowej?
· Ilu sowieckich generałów otrzymało w latach 1943-89 najwyższe polskie odznaczenie wojskowe - order Virtuti Militari I klasy?
· Jak dobrym czołgiem był sowiecki T-34 podczas II wojny światowej?
Zobacz także
Czy najmłodsi w rodzinie są zwykle niscy?
Czy kobiety w ciąży mogą latać samolotami?
Co było bezpośrednim powodem uruchomienia numeru alarmowego 999?