Pytania

Która bomba konwencjonalna uważana jest za najpotężniejszą?

Autor: arcybook, Dodano: 2017-08-06
Wojna
Która bomba konwencjonalna uważana jest za najpotężniejszą?
Odpowiedź:
Bomba termobaryczna
Bomba termobaryczna (zwana również bombą paliwowo-powietrzną) to najgroźniejsza konwencjonalna broń jaka istnieje. Zasada działania bomby jest dość prosta, najpierw przy pomocy małego ładunku dochodzi na rozpyleniu w formie aerozolu materiału wybuchowego, a następnie inicjowana jest jego eksplozja, w wyniku której powstaje fala uderzeniowa o prędkości 10 tys. km/h, która rozprzestrzenia się na całym obszarze chmury zasysając powietrze i równając z ziemią wszystko co napotka (również budynki). Główną siłą niszczącą broni termobarycznej jest rozgrzana do 3 tys. stopni Celsjusza fala ciśnienia, która w przypadku największej tego typu bomby (GBU-43) może razić wszystko w promieniu nawet 300 metrów.
Bomba termobaryczna jest szczególne skuteczne na płaskim terenie, przeciwko polom minowym, słabo opancerzonym pojazdom, samolotom na lotniskach, ale również i schronom. Dla porównania trotyl wywołuje bardzo silną eksplozję, ale krótkotrwałą, która wytwarza krótszą falę uderzeniową, ale o większym ciśnieniu. Bomba paliwowo-powietrzna zawierająca 100 kg materiału wybuchowego generuje energię porównywalna z eksplozją 1200 kg trotylu.
Oprócz USA (CBU-73B, CBU-72), Rosji (ODAB-1000), Chin (FAACB) również polska armia jest w posiadaniu bomby termobarycznej LBPP-100.
Największą bombą termobaryczną opracowali Amerykanie, GBU-43/B MOAB zwana matką wszystkich bomb, ma masę 9800 kg i została po raz pierwszy użyta przeciwko terrorystom w Afganistanie 13 kwietnia 2017 roku. Dla porównania polska LBPP-100 ma zaledwie 100 kg.

Podobne tematy:
· Czy skutki nalotu dywanowego na duże niemieckie miasto były podobne do zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki?
· Co zrobić w przypadku zagrożenia wybuchu bomby?
· Dlaczego podczas wybuchu bomby należy otworzyć usta?
Zobacz także
Jak nazywał się Rynek Główny w okupowanym przez Niemców Krakowie?
Która z wymienionych marek należy do polskiej firmy - Dr Witt, Łowicz, Krakus, Tarczyn, Kubuś, Lubella czy Tymbark?
W którym roku poległ ostatni Żołnierz Wyklęty Europy Środkowej?