Pytania

Która bomba konwencjonalna uważana jest za najpotężniejszą?

Autor: arcybook, Dodano: 2017-08-06
Wojna
Która bomba konwencjonalna uważana jest za najpotężniejszą?
Odpowiedź:
Bomba termobaryczna
Bomba termobaryczna (zwana również bombą paliwowo-powietrzną) to najgroźniejsza konwencjonalna broń jaka istnieje. Zasada działania bomby jest dość prosta, najpierw przy pomocy małego ładunku dochodzi na rozpyleniu w formie aerozolu materiału wybuchowego, a następnie inicjowana jest jego eksplozja, w wyniku której powstaje fala uderzeniowa o prędkości 10 tys. km/h, która rozprzestrzenia się na całym obszarze chmury zasysając powietrze i równając z ziemią wszystko co napotka (również budynki). Główną siłą niszczącą broni termobarycznej jest rozgrzana do 3 tys. stopni Celsjusza fala ciśnienia, która w przypadku największej tego typu bomby (GBU-43) może razić wszystko w promieniu nawet 300 metrów.
Bomba termobaryczna jest szczególne skuteczne na płaskim terenie, przeciwko polom minowym, słabo opancerzonym pojazdom, samolotom na lotniskach, ale również i schronom. Dla porównania trotyl wywołuje bardzo silną eksplozję, ale krótkotrwałą, która wytwarza krótszą falę uderzeniową, ale o większym ciśnieniu. Bomba paliwowo-powietrzna zawierająca 100 kg materiału wybuchowego generuje energię porównywalna z eksplozją 1200 kg trotylu.
Oprócz USA (CBU-73B, CBU-72), Rosji (ODAB-1000), Chin (FAACB) również polska armia jest w posiadaniu bomby termobarycznej LBPP-100.
Największą bombą termobaryczną opracowali Amerykanie, GBU-43/B MOAB zwana matką wszystkich bomb, ma masę 9800 kg i została po raz pierwszy użyta przeciwko terrorystom w Afganistanie 13 kwietnia 2017 roku. Dla porównania polska LBPP-100 ma zaledwie 100 kg.

Podobne tematy:
· Czy skutki nalotu dywanowego na duże niemieckie miasto były podobne do zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki?
· Co zrobić w przypadku zagrożenia wybuchu bomby?
· Dlaczego podczas wybuchu bomby należy otworzyć usta?
Zobacz także
Jaki odsetek przestępców stanowią mężczyźni?
Czy wirus komputerowy może rozpętać III wojnę światową?
Prawda czy bzdura? Każdy ma na swojej playliście utwór, którego nie słucha i nie kasuje.