Pytania

Jak powstaje zorza polarna?

Autor: arcybook, Dodano: 2017-07-10
Astronomia
Jak powstaje zorza polarna?
Odpowiedź:
wyrzucone przez Słońce cząstki trafiają do ziemskiej magnetosfery
1. Słońce wyrzuca w stronę Ziemi strumień naładowanych cząstek (należą do nich protony o energiach do 1 GeV oraz elektrony o kilka rzędów wielkości mniejszej energii), które docierają do Ziemi w postaci wiatru słonecznego.

2. Część cząstek trafia w pole działania ziemskiej magnetosfery, gdzie przemieszczają się do wyższych warstw atmosfery, gdzie zderzają się z jej atomami np: tlenu, azotu czy wodoru

3. Podczas tych zderzeń atomy atmosfery zwiększają swoją energię, wzbudzając się tracą foton, którego barwa zależy od rodzaju atomu i wysokości np: tlen uwalnia foton zielony do ok. 240 km nad Ziemią, natomiast czerwony powyżej 240 km, azot do 97 km nad Ziemią emituje foton o kolorze niebieskim, powyżej 97 km fioletowy.

Zorze polarne występują w różnych miejscach świata przez cały dzień (nawet w krajach śródziemnomorskich), jednak są najlepiej widoczne za kołami podbiegunowymi zimą i oczywiście w nocy. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

Podobne tematy:
· Co oznacza, że ciśnienie atmosferyczne wynosi 1013 hektopaskali (hPa)?
· Czy Księżyc posiada atmosferę?
· Quiz o atmosferze i hydrosferze z geografii na poziomie 1 klasy gimnazjum
Zobacz także
Ile kosztuje turystyczny lot w kosmos?
Jakie urządzenia łączy hybryda na zdjęciu?
Ile kosztuje wysłanie kilograma ziemniaków na Międzynarodową Stację Kosmiczną?