Pytania

Czy podczas II wojny światowej Wielka Brytania walczyła z Francją?

Autor: arcybook, Dodano: 2017-05-30
Po zawarciu przez Francję separatystycznego zawieszenia broni, było to wbrew wcześniejszym układom z Wielką Brytanią i Polską, Brytyjczycy nie byli pewni, czy potężna francuska marynarka wojenna nie przejdzie na stronę III Rzeszy. Aby mieć pewność, że Francuzi nie wzmocnią Niemców, Brytyjczycy zrealizowali operację Catapult („Katapulta”), której zadaniem było przejęcie lub zatopienie okrętów francuskich. Brytyjska flota osaczyła Francuzów w portach w Aleksandrii i Mers el-Kebir w lipcu 1940 roku. Po odrzuceniu ultimatum przez Francuzów doszło do walk, w której Brytyjczycy stracili 6 samolotów i 2 zabitych, natomiast Francuzi jeden pancernik, dwa pancerniki zostały poważnie uszkodzone, zginęło 1297 marynarzy. Należy przy tym dodać, że szanse francuskiej floty były niewielkie, zamknięte w porcie okręty nie mogły manewrować, Brytyjczycy mieli również przewagę ilościową i jakościową.
Po operacji „Katapulta”, Niemcy zrezygnowali z egzekwowania przewidzianego układem rozejmowym z czerwca 1940 warunku rozbrojenia okrętów francuskiej marynarki wojennej, obawiając się ich przejścia na stronę brytyjską. Francuzi zerwali stosunki dyplomatyczne z Wielką Brytanią. Większość francuskich okrętów przejętych przez Brytyjczyków przekazano organizacji Wolni Francuzi de Gaulle'a, jednak większość francuskich marynarzy nie chciała walczyć po stronie Brytyjczyków i zostali repatriowani do Francji.
Od 23 do 25 września 1940 roku Brytyjczycy bezskutecznie próbowali zdobyć francuski port w Dakarze w Senegalu (operacja Menace). W 1942 doszło również do bitwy o francuski Madagaskar (operacja Ironclad), Maroko i Algierię (operacja Torch), w każdej z tych bitew Francuzi ulegli.

Podobne tematy:
· Ekstremalnie trudny quiz z historii II wojny światowej
· Kto był kandydatem na króla Polski podczas II wojny światowej?
· Czy podczas II wojny światowej Rosjanie bombardowali Warszawę?
Zobacz także
Czy śmigłowce były użyte podczas II wojny światowej?
Prawda czy bzdura? Panda poświęca od 10 do 16 godzin dziennie na jedzenie pędów bambusa.
Ile bąków dziennie puszcza przeciętny zdrowy człowiek?