Pytania

Jak duże mogą być ryby słodkowodne?

Autor: arcybook, Dodano: 2017-05-09
Natura
Jak duże mogą być ryby słodkowodne?
Odpowiedź:
Bieługa, do 8 metrów długości, waga do 3,2 ton
Tak naprawdę nie ma co do tego pewności, bo ryby rosną dopóki żyją.

1. Za największą rybę słodkowodną uważana jest ryba z rodziny jesiotrowatych - bieługa (Huso huso). Jest to ryba wędrowna, która doskonale radzi sobie w wodach słodkich, ale również i słonych (Morze Kaspijskie, Morze Czarne, Morze Azowskie, wschodnia część Morza Śródziemnego i Morze Adriatyckie, na tarło wpływa głównie do rzek: Wołga, Ural, Terek, Kura, Dunaj, Dniestr, Don i Dniepr). Osiągała rozmiar do 5 metra długości i 1500 kg masy ciała (maksymalna odnotowana masa ciała 2072 kg). Niektóre źródła podają, że bieługa może osiągnąć nawet 8 metrów długości przy wadze dochodzącej nawet do 3,2 ton. Ta niesamowita ryba może dożyć nawet 120 lat.

2. Druga pod względem rozmiarów jest ryba wędrowna spokrewniona z bieługą z rodziny jesiotrowatych - kaługa (Huso dauricus). Występuje w dorzeczu Amuru, a w morzu żyje tylko w strefie przyujściowej Amuru. Odnotowano osobniki, które miały długość 5,6 metra długości i ponad 1 tonę masy.

3. Jesiotr amerykański, jesiotr biały (Acipenser transmontanus) zamieszkuje wody morskie od Alaski do północnej Kalifornii. Żeruje w płytkich wodach szelfu kontynentalnego w pobliżu takich rzek jak Fraser czy Kolumbia. Osiąga do 6 m długości i masę 816 kg.

4. Sum europejski (Silurus glanis) - do 5 metrów długości, do 306 kg, żyje do 80 lat, występuje w Europie.

5. Arapaima (Arapaima gigas) - do 3,9 m (niektóre źródła mówią o osobnikach do 4,5 m), do 200 kg (Amazonka, Orinoko), ryba, aby oddychać musi wynurzać się co 10-15 minut.

Podobne tematy:
· Ile żyła najstarsza ryba świata?
· Najszybsza ryba świata to ...
· Ryby. Jesz je, ale nie zgadniesz jak wyglądają.
Zobacz także
Czy człowiek potrafi iść prosto?
Co to jest?
Który z ptaków żyje najdłużej?