Pytania

Czy można umrzeć z przepracowania?

Autor: arcybook, Dodano: 2017-05-03
Zdrowie-medycyna
Czy można umrzeć z przepracowania?
Odpowiedź:
tak, bezpośrednią przyczyną "śmierci z przepracowania" jest udar mózgu
Tak, bezpośrednią przyczyną "śmierci z przepracowania" jest udar mózgu. Najczęściej śmierć z wyczerpania przytrafia się pracownikom w krajach azjatyckich, w Japonii ma nawet specjalne określenie "karoshi". W Azji w dobrym tonie jest praca po godzinach, nie jest również mile widziane wykorzystywanie urlopów. Szacuje się, że tylko w Japonii z powodu "karoshi" umiera rocznie od 10 do 30 tys. osób! W Japonii funkcjonuje jeszcze drugie określenie "karojisatsu", które oznacza samobójstwo z przepracowania. Jeśli w rodzinie ktoś popełnił takie samobójstwo jest to postrzegane jako powód do dumy. Większość ofiar tego zjawiska dotyczy mocno zestresowanych pracowników umysłowych. W Polsce głośny był przypadek 52-letniego anestezjologa z Głubczyc, który zmarł w szpitalu podczas dyżuru pełnionego piątą dobę z rzędu.
Według przeprowadzonych badań jeśli ktoś pracuje powyżej 55 godzin w tygodniu jest aż o 33 proc. bardziej narażony na udar w porównaniu do osób, które pracują 35-40 godzin tygodniowo (źródło: Lancet).

Podobne tematy:
· Czy człowiek może umrzeć z powodu klątwy?
· Czy można umrzeć z powodu smrodu?
· Czy można umrzeć z przejedzenia?
Zobacz także
Dlaczego najgorszy czas na kłótnię jest pomiędzy 6 i 12?
W Japonii mafie działają oficjalnie, mają swoje biura, godła, a ich działania w dużej mierze opierają się na kodeksie samurajów.
W której bitwie II wojny światowej brało udział najwięcej żołnierzy?