Pytania

Jakie czynniki wpływają na stan skupienia substancji?

Autor: arcybook, Dodano: 2017-04-09
Chemia
Jakie czynniki wpływają na stan skupienia substancji?
Odpowiedź:
Na stan skupienia substancji wpływa kilka czynników: temparatura, ciśnienie, oddziaływania między cząsteczkami.
Na stan skupienia substancji wpływa kilka czynników.
1. Najważniejszym z nich jest oczywiście temperatura. Im mniejsza temperatura tym cząsteczki poruszają się wolniej i są mówiąc obrazowo bardziej uporządkowane, a układ który tworzą ma charakter regularny. Tak uporządkowana struktura jest ciałem stałym i nazywana jest siecią krystaliczną. Kiedy zaczniemy zwiększać temperaturę cząsteczki zaczynają drgać, a po przekroczeniu temperatury wrzenia danej substancji zmieni ona swój stan skupienia na stan gazowy. Dotyczy to wszystkich pierwiastków, różnice dotycząc jedynie temperaturą przejścia z danego stanu skupienia na inny. Cząsteczkom najlżejszych pierwiastków najłatwiej jest się poruszać, tak więc one najszybciej zmieniają stan skupienia na gazowy, z cząsteczkami cięższych pierwiastków nie jest już tak łatwo, a te najcięższe są tak nietrwałe, dostępne najczęściej w postaci zaledwie kilku atomów, że bardzo trudno nawet zaobserwować zmianę stanu skupienia.

2. Oprócz temperatury duże znaczenie ma ciśnienie. Cząsteczki pierwiastków zanim zmienią stan skupienia najczęściej nie znajdują się w pustce zderzając się z cząsteczkami np: powietrza. Im powietrze jest rzadsze (np: wysoka w górach), tym łatwiej się cząsteczką poruszać, im ciśnienie większe, tym trudniej. Dlatego na dużej wysokości np: woda na herbatę, zagotuje się szybciej, bo wymaga niższej temperatury.

3.Trzecim elementem są oddziaływania między cząsteczkami, niektóre cząsteczki, atomy mówiąc bardzo ogólnie chętniej wchodzą w interakcje, a niektóre mniej.

Podobne tematy:
· Czy istnieje substancja dzięki której mocz w basenie staje się widzialny?
· Dlaczego herbata zaparzona na Mount Evereście smakuje paskudnie?
· Czym się różni szron od gołoledzi?
Zobacz także
Czym się różni smartfon Ara od innych telefonów?
Która herbata jest w Polsce najpopularniejsza?
Dlaczego ziewamy?