Pytania

Czy siedzący tryb życia ma wpływ na starzenie?

Autor: arcybook, Dodano: 2017-03-18
Związki
Czy siedzący tryb życia ma wpływ na starzenie?
Odpowiedź:
tak
Z badań naukowców ze Szkoły Medycyny Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wyliczyli, że starsze panie (w badaniach wzięły udział panie 64-95 lat), które na średnio intensywny ruch przeznaczają mniej niż 40 min dziennie i resztę dnia spędzając siedząc (ponad 10 godzin) mają komórki starsze aż o 8 lat w porównania do kobiet, które prowadzą zdecydowanie bardziej aktywny tryb życia.
Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z King's College w Londynie potwierdzają wyniki naukowców z San Diego. Badacze skupili się przede wszystkim na długości telomerach*, krótkich, powtarzalnych sekwencji DNA na końcu chromosomów, które zabezpieczają materiał genetyczny przed uszkodzeniami. Wraz z wiekiem telomery skracają się (co roku telomery tracą przeciętnie 21 swoich części zwanych nukleotydami), a komórki stają się podatniejsze na uszkodzenia. Z badań wynika jednoznacznie, że komórki osób mniej aktywnych są bardziej podatne na uszkodzenia związane z działaniem wolnych rodników i procesy zapalne.
Osoby aktywne, które poświęcają na sport w ciągu tygodnia co najmniej 199 minut (bieganie, tenis, fitness ...) mają zdecydowanie dłuższe telomery. Osoby najbardziej aktywne mogą być biologicznie młodsze nawet o 10 lat od swoich mniej ruchliwych rówieśników! Należy tutaj również dodać, że osoby prowadzący sportowy tryb życia są mniej zestresowane, ćwiczenia nie tylko więc wydłużają życie, ale i zmniejszają poziom stresu.

* Telomer – fragment chromosomu, zlokalizowany na jego końcu, który zabezpiecza go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. Proces ten, będący „licznikiem podziałów”, równocześnie z każdym skróceniem zwiększa ryzyko nowotworzenia oraz przekłada się na proces starzenia się.

Podobne tematy:
· Które nawyki sprawiają, że skóra szybciej się starzeje?
· Która część ciała starzeje się najszybciej, a która najwolniej?
· Czy kobiety, które urodziły więcej dzieci szybciej się starzeją?
Zobacz także
Ile wypalonych papierosów może zabić?
W którym państwie nie można chodzić nago po domu?
Co jest na zdjęciu?