Pytania

Czy istnieją w kosmosie miejsca, w których nie ma zupełnie nic?

Autor: arcybook, Dodano: 2016-08-11
Astronomia
Czy istnieją w kosmosie miejsca, w których nie ma zupełnie nic?
Odpowiedź:
nie
Z punktu widzenia fizyki nie ma takiego miejsca w kosmosie (nawet w próżni), które nie zawierałoby zupełnie nic. Nawet tam gdzie nie ma żadnych atomów pojawiają się dosłownie znikąd na ułamek sekundy cząstki i antycząstki materii. Warto zadać tutaj kolejne pytanie, które się z tym zjawiskiem wiąże, czy można uzyskać energię z niczego. Teoretycznie jest to możliwe, co udowadnia tzw. dynamiczny efekt Casimira (zjawisko fizyczne przyciągania pomiędzy dwiema pozbawionymi ładunku elektrycznego płytami wykonanymi z przewodnika spowodowane różnicą ciśnienia oddziałujących na nie cząstek wirtualnych, Próżnia wypełniona jest ogromną liczbą cząstek, które pojawiają się i niemal natychmiast znikają dzięki fluktuacjom kwantowym. Cząstki te zwane wirtualnymi wypełniają próżnię, na rysunku przedstawione są różnymi kolorami, co ma reprezentować różne długości fal z nimi stowarzyszonych, wiki).

Podobne tematy:
· Czy istnieje zwierzę, które jest w stanie przeżyć w kosmicznej próżni?
· Prawda czy bzdura?Z powodu braku oporu powietrza piłka wyrzucona ze statku kosmicznego będzie leciała w próżni w nieskończoność.
· Co w próżni spadnie szybciej - piórko czy klocek Lego?
Zobacz także
We włoskim parlamencie powstał projekt ustawy, który kompleksowo reguluje warunki pochówku i kremacji zwierząt domowych ...
Liżąc znaczek zyskujesz ...
Jak znaleźć i odczytać klucz systemu Windows?