Pytania

Prawda czy bzdura? W latach 1939-43 dr. Witaszek otruł ok. 150 niemieckich oficjeli skazanych przez polskie podziemie na śmierć.

Autor: arcybook, Dodano: 2016-03-09
Historia
Prawda czy bzdura? W latach 1939-43 dr. Witaszek otruł ok. 150 niemieckich oficjeli skazanych przez polskie podziemie na śmierć.
Odpowiedź:
Prawda.
Dr. Franciszek Witaszek był kapitanem Związku Walki Zbrojnej (od 1942 przemianowane na AK) i kierował Związkiem Odwetu, który wykonał wyrok śmierci na ok. 150 Niemcach na terenie Wielkopolski, która została wcielona do III Rzeszy Niemieckiej. Witaszek jako lekarz przygotowywał trucizny, które jego organizacja stopniowo aplikowała Niemcom, podczas podawania jedzenia, czy podczas golenia u fryzjera. Skazani na śmierć Niemcy umierali oficjalnie z przyczyn naturalnych, gdyż podtruwanie trwało czasami nawet kilka tygodni. Gestapo w połowie roku aresztowało dr. Witaszka, na początku 1943 roku został ścięty, żona trafiła do niemieckiego obozu w Oświęcimiu, a jego dzieci przeznaczono na zniemczenie. Na całe szczęście Pani Witaszek przeżyła obóz i odzyskała dzieci. Wraz z Witaszkiem Niemcy zabili również 30 członków jego organizacji, w tym 6 kobiet. Niemcy uciętą głową lekarza wstawili do słoja z formaliną z naklejoną informacją w jęz. niemieckim "Kopf eines intelligenten polnischen Massenmörders" ("Głowa inteligentnego polskiego masowego mordercy"). Witaszek również przygotowywał bomby, które wybuchały nawet kilka dni po uruchomieniu zapalnika, były używane w sabotażu kolejowym. Po kilku dniach Niemcy nie byli już w stanie namierzyć organizatorów.


Podobne tematy:
· Co by było, gdyby? Czyli, dlaczego przegraliśmy II wojnę światową.
· Ile ludnosci miałaby Polska, gdyby nie wybuchła II wojna światowa?
· Jakie odszkodowania wojenne otrzymała od Niemców Polska po II wojnie światowej?
Zobacz także
Czy ściśnięta sprężyna waży tyle samo co nieściśnięta?
Jaka książka oprócz Biblii i Harrego Potera jest najczęściej drukowana na świecie?
Co łączy dwa najbogatsze państwa świata - Katar i Luksemburg?