logo
militaria

Mi-12 - największy na świecie prototypowy śmigłowiec, jaki kiedykolwiek wzniósł się w powietrze (wideo HD)

Mi-12  - największy na świecie prototypowy śmigłowiec, jaki kiedykolwiek wzniósł się w powietrze (wideo HD)
 
Mi-12 (ros. Ми-12) (oznaczenie NATO Homer) – największy na świecie prototypowy śmigłowiec, jaki kiedykolwiek wzniósł się w powietrze. Zaprojektowany w radzieckim biurze Michaiła Mila. Powstały tylko dwie sztuki tego kolosa. Pierwszy zbudowany został w 1965 i oblatany 1968 r. Pierwszy lot trwał jedynie kilkanaście sekund, doszło do "rozhuśtania" się kadłuba w płaszczyźnie pionowej z powodu nakładania drgań własnych od zespołu napędowego na wiotkie wysięgniki i podwieszony pod nimi kadłub. Drugi został zaprezentowany na salonie lotniczym w Paryżu w 1971 r.

6 sierpnia 1969 r. śmigłowiec Mi-12 uniósł ładunek o masie całkowitej 44205 kg na wysokość 2255 m, jest to światowy rekord udźwigu przez śmigłowiec.

Jego układ konstrukcyjny okazał się nieudany. Zawieszenie silników z przekładniami i wirnikami nośnymi na wysięgnikach było powodem wielu problemów, do tego dochodziła mała stateczność podłużna. Michaił Mil przyjął taki układ z 2 powodów:

znane były problemy konstrukcyjno-użytkowe śmigłowca Jak-24 zbudowanego w układzie podłużnym i gł. konstruktor chciał tych problemów uniknąć.
W okresie prac nad Mi-12 nie było w ZSRR silników śmigłowcowych, które dysponowałyby mocą ponad 10.000 KM. Stąd maszyna musiała mieć 4 silniki i - wobec dużych problemów z jedną przekładnią dla 4 silników - zastosowano układ dwuwirnikowy właśnie o układzie poprzecznym.

Poza lotami rekordowymi i prezentacyjnymi maszyna ta nie była praktycznie używana. Historia Mi-12 przypomina trochę historię innej konstrukcji lotniczej ZSRR, samolotu Tu-144, który też był projektowany w pośpiechu, bardziej dla celów rekordowo-prestiżowych, gdzie też zastosowano niewłaściwe - dla takiej konstrukcji - technologie i słabej jakości materiały i co było przyczyną rozlicznych awarii i problemów. Obaj konstruktorzy (Michaił Mil i Andriej Tupolew) niepowodzenia w tych konstrukcjach przypłacili swoim zdrowiem.

Wiki
Popularne pytania
Co ma większą powierzchnię - planeta karłowata Pluton czy Rosja?
Dlaczego w Śmigus Dyngus polewamy się wodą?
Jaka ilość klatek jest potrzebna, aby pokaz slajdów stał się filmem?
Który gatunek drzew jest w stanie przetrwać wybuch bomby atomowej?
Czy na świecie żyją ludzie, których kości są praktycznie nie do złamania?
Czy muchy zimują?
Jak długa może być rzęsa człowieka?
Który z krajów świata jest najbogatszy jeśli chodzi o przelicznik Produktu Krajowego Brutto na osobę?
Czy telewizja skraca życie?
Jak jest po japońsku “jesteś świetny”?
W których godzinach komponował Ludwig van Beethoven?
Czy pastą do zębów można wyleczyć opryszczkę?