logo

astronomia-fizyka
Zdjęcie Drogi Mlecznej wykonane przez sondę kosmiczną Gaia (ang. Global Astrometric Interferometer for Astrophysics)


Gaia (ang. Global Astrometric Interferometer for Astrophysics) – bezzałogowa sonda kosmiczna ESA, przeznaczona do wykonania precyzyjnych pomiarów astrometrycznych. Jest ona następczynią satelity Hipparcos.
Misja została zaakceptowana w 2000 roku, a projekt był wdrażany od 2006. Uczestnikami tego projektu jest zespół astronomów, inżynierów i informatyków z ESA oraz europejskiego Konsorcjum Przetwarzania i Analizy Danych (Date Processing and Analysis Consortium, DPAC). W samą pracę w DPAC zaangażowanych jest 400 osób z 20 krajów Europy. Całkowity koszt satelity Gaia, zawierający jego wyprodukowanie, wystrzelenie i koszty operacyjne, zamyka się w kwocie 650 milionów euro.

Droga Mleczna – galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Droga Mleczna nazywana jest też po prostu Galaktyką, ale wtedy dla odróżnienia od innych galaktyk pisana jest wielką literą „G”. Zawiera od 100 (według starszych szacunków) do 400 miliardów (według nowszych szacunków) gwiazd. Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość ok. 1000 lat świetlnych.

Na niebie widziana jest jako jasna smuga przecinająca niebo (pod warunkiem przebywania obserwatora w miejscu z niewielkim zanieczyszczeniem światłem). Wynika to z faktu, że oglądamy dysk Galaktyki z jej wnętrza, jako że Układ Słoneczny znajduje się w pobliżu płaszczyzny tego dysku. Droga Mleczna świeci najjaśniej w okolicy gwiazdozbioru Strzelca, w którym to kierunku znajduje się jej centrum. Pas Drogi Mlecznej sięga na północy do gwiazdozbioru Kasjopei, a na południu do gwiazdozbioru Krzyża Południa. Odzwierciedla to silne nachylenie płaszczyzny równika galaktycznego do płaszczyzny równika. Płaszczyzna Galaktyki jest także silnie nachylona do płaszczyzny ekliptyki, czyli orbity ziemskiej.

Droga Mleczna porusza się w kosmosie w kierunku Supergromady Lokalnej. Ta zaś wraz z naszą Drogą Mleczną przyciągana jest przez Wielki Atraktor, czyli olbrzymie skupisko galaktyk zgrupowanych w gromady i supergromady. Oddziaływanie grawitacyjne między Drogą Mleczną a Wielkim Atraktorem powoduje, że nasza Galaktyka porusza się w kierunku jego centrum z prędkością ponad dwóch milionów kilometrów na godzinę.

Pierwotnie termin odnosił się do widocznego na niebie pasa światła utworzonego z gwiazd znajdujących się na równiku galaktycznym. Według mitologii greckiej Droga Mleczna powstała z kropli rozlanego mleka, którym Hera karmiła Heraklesa.

Wiki
Popularne pytania
Jakich zwierząt bał się Napoleon Bonaparte?
Jak Chińczycy nazywają swój system polityczny?
Ile trzeba biec, aby spalić jednego pączka?
Dlaczego drzewom przy ruchliwej ulicy nie szkodzą zanieczyszczenia?
Jakie słowo w języku staropolskim oznaczało liczbę bliską zera?
Ile rzek płynie w Arabii Saudyjskiej?
Co Hitler zapowiedział dla Polski po ataku na ZSRR w 1941 roku?
Który przywódca, który zwalczał komunistów miał wsparcie ZSRR?
Ile pieniędzy może wygrać drużyna w finale mistrzostw świata Counter-Strike'a w Katowicach?
Jak długo żyje proton?
Co można zrobić z zużytą torebką herbaty ekspresowej?
Którą bitwę Niemcy nazywali zemstą za Grunwald?
W którym roku Rosjanie przyznali się do paktu Ribbentrop-Mołotow z 1939 roku?
Dlaczego Niemcy wycofali swoje wojska ze wschodu w 1919 roku?