logo
natura

Bardzo mała ośmiornica (Octopoda)

Bardzo mała ośmiornica (Octopoda)
 
Ośmiornice (Octopoda) – rząd głowonogów, ośmioramiennych mięczaków, do którego zaklasyfikowano około 300 gatunków. Są to zwierzęta dwubocznie symetryczne, mające dwoje oczu i dziób, otwór gębowy leży w centralnym punkcie względem ramion, nieprawidłowo nazywanych czasami "czułkami". Miękkie ciało potrafi szybko zmieniać kształt. Do pływania mięczak wykorzystuje syfon, przez który wyrzuca wodę, głowa znajduje się na przedzie, wzniesiona. Syfon służy także wymianie gazowej. Złożony układ nerwowy wiąże się ze świetnym wzrokiem u większości gatunków, ośmiornice należą też do najinteligentniejszych bezkręgowców, prezentujących najbardziej złożone zachowania.

Zamieszkują zróżnicowane regiony oceanów, w tym rafy koralowe, wody pelagiczne i dno morskie. Niektóre żyją w strefie międzypływowej, inne zasiedlają głębie abisalu. Większość gatunków charakteryzuje się szybkim wzrostem osobniczym, wczesnemu dojrzewaniu towarzyszy krótkie życie. Podczas rozrodu samiec wykorzystuje specjalne ramię do przeniesienia pakietu nasienia bezpośrednio do jamy płaszczowej samicy, po czym starzeje się i umiera. Samica składa zapłodnione jaja w norze i opiekuje się nimi aż do wyklucia się młodych, po czym również ginie.

Strategie obrony przed drapieżnikami obejmują wyrzucenie sepii, kamuflaż i groźby, zdolność ruchu odrzutowego i ukrywania się. Wszystkie ośmiornice dysponują jadem, ale tylko Hapalochlaena może doprowadzić do śmierci człowieka.

Ośmiornice pojawiają się w mitologii jako potwory morskie, np. norweski Kraken czy Akkorokamui Ajnów, a prawdopodobnie i Gorgony Strożytnej Grecji. Walkę z ośmiornicą opisuje Victor Hugo w Pracownikach morza, inspirując inne prace, jak Ośmiorniczka Flemina. Ośmiornice ukazuje również japońska sztuka erotyczna shunga. Stanowią też pokarm ludzi w wielu częściach świata, szczególnie w kuchni śródziemnomorskiej i wokół mórz Azji.

wiki
zobacz dalej
Popularne pytania
Czy samice pingwinów oddają się nierządowi za budulec potrzebny do konstrukcji gniazda?
Ile osób wydłubało sobie oko łyżeczką zapominając wyjąć ją z kubka herbaty?
Jaki procent mężczyzn lubi, kiedy podrywają ich kobiety?
Czy to prawda, że człowiek wykorzystuje zaledwie 10 proc. mózgu?
Co to za bryka?
Popularne w tej kategorii
Szpon jastrzębia (Accipiter gentilis)
Mammatus – wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury, wyglądem przypominające wymiona, Nebraska, USA
Bardzo mała ośmiornica
Żółw gigant podczas posiłku (wideo HD)
Martwa wiewiórka w pszczelim ulu
Niebieskie mięso ryby z gatunku Ophiodon elongatus (Ofiodon)
Nietypowo ubarwiony wąż, Iran
Państwa bez rzek
Rozprzestrzenianie się dzików w Stanach Zjednoczonych (2012)
Felis margarita, znany również jako kot - gatunek drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych. Prawda, że słodki :)