logo
natura

Bardzo mała ośmiornica (Octopoda)

Bardzo mała ośmiornica (Octopoda)
 
Ośmiornice (Octopoda) – rząd głowonogów, ośmioramiennych mięczaków, do którego zaklasyfikowano około 300 gatunków. Są to zwierzęta dwubocznie symetryczne, mające dwoje oczu i dziób, otwór gębowy leży w centralnym punkcie względem ramion, nieprawidłowo nazywanych czasami "czułkami". Miękkie ciało potrafi szybko zmieniać kształt. Do pływania mięczak wykorzystuje syfon, przez który wyrzuca wodę, głowa znajduje się na przedzie, wzniesiona. Syfon służy także wymianie gazowej. Złożony układ nerwowy wiąże się ze świetnym wzrokiem u większości gatunków, ośmiornice należą też do najinteligentniejszych bezkręgowców, prezentujących najbardziej złożone zachowania.

Zamieszkują zróżnicowane regiony oceanów, w tym rafy koralowe, wody pelagiczne i dno morskie. Niektóre żyją w strefie międzypływowej, inne zasiedlają głębie abisalu. Większość gatunków charakteryzuje się szybkim wzrostem osobniczym, wczesnemu dojrzewaniu towarzyszy krótkie życie. Podczas rozrodu samiec wykorzystuje specjalne ramię do przeniesienia pakietu nasienia bezpośrednio do jamy płaszczowej samicy, po czym starzeje się i umiera. Samica składa zapłodnione jaja w norze i opiekuje się nimi aż do wyklucia się młodych, po czym również ginie.

Strategie obrony przed drapieżnikami obejmują wyrzucenie sepii, kamuflaż i groźby, zdolność ruchu odrzutowego i ukrywania się. Wszystkie ośmiornice dysponują jadem, ale tylko Hapalochlaena może doprowadzić do śmierci człowieka.

Ośmiornice pojawiają się w mitologii jako potwory morskie, np. norweski Kraken czy Akkorokamui Ajnów, a prawdopodobnie i Gorgony Strożytnej Grecji. Walkę z ośmiornicą opisuje Victor Hugo w Pracownikach morza, inspirując inne prace, jak Ośmiorniczka Flemina. Ośmiornice ukazuje również japońska sztuka erotyczna shunga. Stanowią też pokarm ludzi w wielu częściach świata, szczególnie w kuchni śródziemnomorskiej i wokół mórz Azji.

wiki
Popularne pytania
Czy we Francji przed 1965 rokiem zamężna kobieta mogła podjąć pracę?
Do jakiej głębokości dociera światło?
Który pracownik jest wydajniejszy: stacjonarny czy pracujący zdalnie w domu?
Jaki kraj jest najczęściej odwiedzany przez turystów?
Co znajduje się na zdjęciu?
Gdzie ludzie wierzą, że białe koty przynoszą pecha?
Czy Nagroda Nobla może być przyznana pośmiertnie?
Gdzie działa klub skupiający osoby, które chcą być kiedyś pochowane we wspólnym grobie?
Jak w prosty sposób obronić się przed słownym atakiem?
W Bitwie o Anglię na polskich lotników przypadło aż około 12 proc. wszystkich niemieckich strat?
Dlaczego ptaki stroszą pióra w mroźny dzień?
Czy słonie boją się mrówek?