logo

wojna
Sprowokowana przez Prusaków wojna prusko-francusko w 1871 roku


Wojna francusko-pruska – konflikt zbrojny między mocarstwami II Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus wspieranym przez inne kraje niemieckie, toczony od 19 lipca 1870 do 10 maja 1871.

Prusy dążyły do zakończenia zjednoczenia Niemiec pod swoim przewodnictwem, co starała się uniemożliwić Francja. Francuski cesarz Napoleon III Bonaparte zamierzał wzmocnić osłabiony prestiż Cesarstwa Francuskiego, jednak w momencie wybuchu wojny Francja miała najgorsze możliwe warunki do jej prowadzenia. Była izolowana politycznie, a przede wszystkim nie była przygotowana do prowadzenia działań wojennych. Wojsko francuskie było źle dowodzone, gorzej uzbrojone oraz brakowało mu planów strategicznych. Naprzeciw oddziałom francuskim stanęła nowoczesna armia niemiecka, w dodatku świetnie wyszkolona i mobilna.
Do wojny doprowadziła kumulacja kilku czynników: ambicje osobiste, zaborcza polityka, nadmiar pewności siebie i brak poczucia rzeczywistości. Bezpośrednią przyczyną jej wybuchu była próba osadzenia przez Ottona von Bismarcka na wolnym tronie Hiszpanii pruskiego księcia – Leopolda von Hohenzollern-Sigmaringen. Francja zamierzała nie dopuścić do uzyskania przez Prusy wpływów w Hiszpanii i w efekcie otoczenia Francji. Natomiast pośrednio wojna była wynikiem toczącej się rywalizacji Francji i Prus o dominację w Europie.
Wojnę zakończono podpisaniem 10 maja 1871 traktatu pokojowego we Frankfurcie. Skutkami wojny dla Francji były wypłata państwu pruskiemu odszkodowania, ostateczne zniesienie monarchii we Francji i ustanowienie republiki oraz utrata bogatych, granicznych krain Alzacji i Lotaryngii, odebranych wcześniej Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu. Przegranie wojny, a w konsekwencji zamiar odzyskania Alzacji i Lotaryngii był jedną z przyczyn wybuchu I wojny światowej w 1914. Z kolei naczelne dowództwo pruskie uważało wówczas, że Francję ponownie uda się tak łatwo i szybko rozbić, jak w drugiej połowie XIX wieku.

Wiki
Popularne pytania
Co to jest ortoreksja?
Za jaką kwotę król Polski i Litwy kupił zamek w Malborku?
Co mógł jadać Jezus?
Czy ksiądz może zdradzić tajemnicę spowiedzi Urzędowi Skarbowemu i CBŚ?
Które z trzymanych w domu zwierząt nigdy nie będą szczęśliwe?
Czy w krajach Unii Europejskiej najbrutalniejszy seryjny morderca może być skazany na karę śmierci?
Co Marks życzył kobietom?
Czy wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd?
Za co w fińskiej taksówce zapłacisz dodatkowo?
Jaki procent mężczyzn nie kasuje telefonów do swoich byłych?
Czyje to hasło "Stoicie naprzeciw najgroźniejszego, najbardziej fanatycznego wroga dla niemieckiej egzystencji ..."?
Czy mycie twarzy zwykłym mydłem powoduje wysuszanie skóry?
Które kraje miały być zdobyte przez Armie Czerwoną wraz z podbojem Polski w 1920 roku?
Jak na Świętego Mikołaja wołają Chińczycy?